Nézz meg egy várost!Utazz!Nevezetességek, programtervek Európa városaiban!

Irány Európa! Kapcsolódj ki! Töltődj fel! Éld át a hangulatát! Ehhez nyújt neked segítséget a honlapom hasznos infókkal, tippekkel! Velem jól jársz!!!

Az 1077-ben Gebhart érsek által építtetett és Leonhard von Keutschach érsek uralkodása idején (1495-1519) jelentősen kibővített Festung Hohensalzburg, azaz Hohensalzburg vára Közép-Európa legnagyobb, teljesen épen fennmaradt erődítménye.

Legfontosabb látnivalói a középkori hercegi szobák és a vármúzeum. A vár 1892 óta a Festunggasse-ról induló kötélvasúttal is kényelmesen megközelíthető.
A több mint 900 esztendős építmény története a pápa és a király közötti konfliktus, a püspökkinevezés jogáért folytatott invesztitúraharc idejére nyúlik vissza. A pápához hű Gebhart érsek 1077-ben a fennhatósága alá tartozó területen három védővárat emeltetett, Hohensalzburg, Hohenwerfen és Friesach várait. Gebhart védelmi rendszerét később I. Konrád (1160-1147) tökéletesítette.

A 15. és 16. században, a Salzburg tartományt és várost is sújtó, ún. „Magyar háború” és a parasztlázadások időszakában az érsekek Hohensalzburg várában kerestek menedéket. Ekkortájt nagyobbították meg a palotát és ekkor létesítették a háborús fegyverek, eszközök tárolására szolgáló raktár (Zeughaus), valamint az élelmiszerkészletek tárolására szolgáló raktár (Schüttkasten) épületeit. Az erődítményt Leonhard von Keutschach (1495 - 1519) érsek uralkodása alatt nagymértékben kibővítették, ekkor nyerte el máig változatlan külsejét. Az átalakítások a vár belsejét is érintették: az Arany Terem és az Arany Szoba falait csodálatos gótikus faragásokkal és festményekkel díszítették. Az 58 felirat és „répás címer” Leonhard von Keutschach érseknek állít emléket. Ugyancsak rá emlékezetet a vár szimbóluma, a mancsai közt répát szorongató oroszlánnal. Hohensalzburg várának egyik utolsó fontos változása a hatalmas "Khuenburgbastei" bástya építése volt.

Hohensalzburg erődjét meglehetősen hosszú fennállása alatt egyetlen ostromlójának sem sikerült bevennie.
A vár sok éven át működött védő erődítményként, időnként a hercegérsekek rezidenciájaként, de ha kellett kaszárnyaként és börtönként is használták. Például itt tartotta fogva öt éven át, egészen 1617-ben bekövetkezett haláláig Wolf Dietrich hercegérseket unokaöccse és követője a trónon, Markus Sittikus.
Napjainkban Hohensalzburg vára egész évben látogatható, a nyaranta rendezett nemzetközi Sommerakademie kurzusain a világ minden részéről érkező művészek adnak itt egymásnak randevút.

Mozart szülőháza

 
 
Getreidegasse 9
5020 Salzburg
+43662 844313
+43662 840693
 
Információ
Film

A Mozart család 26 éven át, 1747 és 1773 között élt a Hagenauer család Getreidegasse 9. szám alatt álló házának 3. emeletén. Itt látta meg a napvilágot 1756. január 27.-én híres fiúgyermekük, Wolfgang Amadeus Mozart is. A Hagenauer-ház tulajdonosáról, a Mozart család barátjáról, Johann Lorenz Hagenauer (1712-1792) fűszerkereskedőről kapta nevét.

Múzeum a Getreidegasse 9. sz. házban
A Nemzetközi Mozart Alapítvány 1880. június 15.-én nyitott először múzeumot Mozart szülőházában, amelyet az elmúlt évtizedekben folyamatosan átépítettek és bővítettek. Ma kulturális emlékhely, amely évente több ezer látogatót vonz a világ minden részéből Salzburgba.
Mozart szülőházában a látogatókat eredeti állapotukban megőrzött helyiségeken át vezetik, ahol többek között történelmi eszközök, oklevelek, emléktárgyak és a komponista számtalan, még életében készült portréja látható. Ezek egyike a „Mozart a zongoránál” című, befejezetlen olajkép, amelyet sógora, Joseph Lange festett 1789-ben. A leghíresebb kiállítási tárgyak közé tartozik Mozart gyermekkori hegedűje, koncerthegedűje, klavikordiuma, az ütőkalapácsos zongora és a Mozart család portréi, valamint levelezése.

Mozart hangszerei
A Mozart szülőházában kiállított hangszerek Mozart özvegyétől, Constanze Nissen (1762-1842) asszonytól és két fiától, Carl Thomas (1784-1858) valamint Franz Xaver Wolfgang-tól (1791-1844) kerültek a Nemzetközi Mozarteum Alapítvány tulajdonába. 1994-ben a Mozart-lakást gondosan restaurálták és a bécsi építésznő, Prof. Elsa Prohazka segítségével olyan korszerű múzeumi technikával látták el, amely minden károsodástól óvja a kiállítási tárgyakat.

Mozart korabeli polgári lakás
A ház hátsó, Universitätsplatz-ra néző részén, Mozart volt szomszédasszonyának, a híres salzburgi geológus és természetkutató, Karl Ehrembert von Moll (1760-1838) nagynénjének, Babett von Mollnak egykori lakásában magángyűjtők segítségével egy „Mozart korabeli salzburgi polgári lakás“-t rendeztek be. Bútorok és mindennapi használati tárgyak mellett három témával is foglalkozik a bemutató: "Mozart és a salzburgi egyetem", "Mozart barátsága salzburgi családokkal" valamint "Egyházi zene és szentségimádás".

Mozart és a színház
A Mozart szülőházának második emeletén berendezett kiállítás a "Mozart és a színház" témával foglalkozik. Számtalan dioráma, azaz miniatűr színpad mutatja be Mozart operáinak diadalútját. A kései 18. századtól egészen a 20. századig terjedő színpadképek állítanak emléket a különféle rendezéseknek, ill. előadásoknak. Mozart szülőházának első emeletén a Nemzetközi Mozarteum Alapítvány 1981 óta évente változó időszaki kiállításokon foglalkozik Mozart életével és munkásságával.

Három új kiállítás
A három kiállítás – „A csodagyerek hétköznapjai”, „Mozart és a színház” és „Mozarték – egy család bemutatkozása” – összeállítója a Salzburger Nachrichten napilap munkatársa, Thomas Wizany építész-karikaturista. A kiállítás középpontjában Mozart eredeti hangszerei és autentikus portréi állnak. Láthatók továbbá Mozart korából származó bútorok és mindennapi használati tárgyak is.

Mozart lakóháza

 
 
Makartplatz 8
5020 Salzburg
+43662 874227-40
+43662 874227-83
 
 

Itt élt Mozart 1773 és 1780 között. A Mozart család életével és a ház történetével kapcsolatos kiállítási tárgyak.

Mozart lakóháza, amelyet "táncmesterház"-nak is szoktak nevezni, írásos dokumentumban 1617-ben szerepel először. 1685-ig két épületből állt. 1711-ben oklevélben engedélyezték, hogy nemesek részére táncórákat lehessen a házban tartani.

A Mozart család 1773-ban költözött az akkori Hannibalplatz téren álló (mai neve: Makartplatz 8) új otthonába.
A tágas lakás kényelmes és kellemes helyszíne volt a nagy baráti- és zenésztalálkozóknak is. Emanuel Schikaneder (1751-1812) színész, színigazgató, a „Varázsfuvola“ szövegírója is gyakran vendégeskedett a családnál.

Wolfgang Amadeus 1780-ig élt itt, szimfóniákat, divertimentókat, szerenádokat, zongora- és hegedűkoncerteket, egy fagottkoncertet, áriákat, miséket és egyéb egyházi zenei műveket komponált ebben a házban. Itt keletkezett "A pásztorkirály" KV 208, itt kezdte írni "Az álruhás kertészlány" KV 196 és az "Idomeneo" KV 366 című művét is.

Mozart lánytestvére, Nannerl házasságkötéséig (1784), édesapja, Leopold Mozart pedig haláláig (1787) élt itt.

1944. október 16.-án egy repülőbomba elpusztította a ház kétharmadát. Az akkori tulajdonos a ház lebombázott részét eladta az Assicurazioni Generali biztosítótársaságnak, amely irodaházat emelt a helyén. A Nemzetközi Mozarteum Alapítvány 1989-ben vásárolta meg az épületet.

A valamikori táncmesterterem megmaradt részét a Nemzetközi Mozarteum Alapítvány már 1955-ben megszerezte azzal a céllal, hogy ott múzeumot rendezzen be. Az irodaházat 1994. május 2.-án bontották le és május 4.-én kezdték el eredeti tervek alapján a lakóház újjáépítését.

Hellbrunni Kastély és Vízi Játékok

 
 
Fürstenweg 37
5020 Salzburg
+43662 820372-0
+43662 820372-4931
 


A víz mindig is a kastély meghatározó eleme volt. A közeli hegyekből érkező számtalan forrás vize pezsgő élettel töltötte meg az óriási parkot. A Hellbrunni Kastély világhírű látványosságai immár közel 400 esztendeje a különleges Vízi Játékok – a bokrok és fák lombjai alatt rejtőzködő, vagy éppen a legváratlanabb pontokról előspriccelő vízsugarak.

Hihetetlen, de szinte változatlan formában, majdnem ugyanazt élvezhetjük, amit a rezidenciát lakó érsekek egykor: titokzatos, misztikus barlangok, víz mozgatta figurák és fura szökőkutak szórakoztatják a látogatókat a kastély és a park minden szegletében. Fény és árnyék játéka, ijesztő és mulatságos jelenségek – az építő és tervező művészek fantáziája egyszerűen nem ismert határokat. Hellbrunn kastélyát végül is csak igen ritkán használták érseki székhelyként. A díszes termek és a különleges vízi játékokkal tarkított, varázslatos kert a kezdetektől fogva ünnepségek, előadások, kulturális rendezvények helyszínéül szolgáltak.

A méretes parkot 1730 körül átalakították, Franz Anton Danreiter udvari kertfelügyelő tervei alapján a „kor ízléséhez” igazították. A parkban található isten- és hősi alakokat ábrázoló szobrok a 17. sz. elejéről származnak.

A valamikori hellbrunni kőfejtőt Markus Sittikus színházzá alakíttatta, így jött létre a "Steintheater" (Kőszínház), Európa első szabadtéri színpada.

Ugyancsak Hellbrunnban áll a Waldems Kastély, amelyet a köznyelv „Monatsschlößchen” néven is emleget, mert rendkívül rövid idő, alig néhány hónap leforgása alatt épült 1615-ben Markus Sittikus érsek megrendelésére. Ma a salzburgi Carolino Augusteum Néprajzi Múzeumnak ad otthont. A hellbrunni kastélypark fölött, idilli környezetben díszelgő kis kastély a salzburgi népművészet különös keresztmetszetét tárja a látogatók elé. Termeiben népszokások és népi játékok elevenednek meg, a népi lakáskultúra, a népi gyógyászat és a környék jellegzetes népviseleteinek válogatott darabjai társaságában.

Valaha kirándulni, vadászatokra és fényes fogadásokra érkeztek a vendégek Hellbrunnba – ma leginkább konferenciákra, szemináriumokra és elegáns társasági eseményekre. A kastély mindenféle nemzetközi rendezvények kedvelt helyszíne, de ezen nem lehet csodálkozni, hiszen eredetileg is annak szánták, amikor épült – csaknem 400 éve!

A Természet háza

 
 
Museumsplatz 5
5020 Salzburg
+43662 842653
+43662 842653-99
 
Információ

Felnőttek és gyermekek legnagyobb kedvence az akvárium, amely kategóriája egyik legszebbje Közép-Európában. A varázslatos víz alatti világba több mint 40 bemutató medence enged bepillantást. A 10.000 literes tartályban élő cápákat minden hétfőn 10.30-kor etetik. Fantasztikus élmény testközelből csodálni a Földközi-tenger és a hazai vizek lakóit, a trópusi halak páratlan színpompáját és a különleges amazonasi élőlényeket.

A hüllők kertjét a hüllők mellett kétéltűek népes tábora teszi még érdekesebbé. Az 56 ízlésesen kialakított terráriumban kereken 200, a mi földrajzi környezetünkben többnyire ismeretlen állat sütkérezik: a honi kígyók szomszédságában láthatók valamennyi földrész legismertebb mérges kígyói, vízi és szárazföldi teknősök, gyíkok, óriás békák és a Mississippi aligátorai is.

A „Világűr teremben” a Holdra szállást megörökítő eredeti felvételek fogadják a látogatókat. Mellettük egy jövőbeli űrváros makettje, bolygórendszerünk és az univerzum felépítését szemléltető eszközök és egy az eredetivel azonos méretű Mercury-űrhajó, amellyel az amerikaiak a 60-as években az első űrutazásokat végrehajtották.

Az új Science Center izgalmas kísérletek egész sorával várja a látogatókat: a technika és a természettudományok csodái, sőt saját testünk is különleges interaktív élmények középpontjába kerül. Három emeleten kereken 80 helyen zajlanak a páratlan tapasztalati kísérletek, például ki-ki maga hajthatja kezével a turbinát, bejárhatja egy óriáshegedű belsejét, ahol nemcsak hallani, érezni is lehet a zenét. Mindenféle fura kérdésekre választ kaphatunk, „miért por formájában használjuk a cementet és a kávét, hogyan jut el a hangsugárzás a fülbe, hogyan viselkednek a csontjaink a kerékpáron”. Mindent ki lehet próbálni, érdemes megfigyelni, rácsodálkozni!

A további kiállítási termekben többek között helyet kaptak az ásványok, a geológia, egy ifjúsági biolabor, az európai emlősállatok, a madarak, a jégkorszak, Amerika, Afrika, Ausztrália és Ázsia állatvilága és nem utolsó sorban az ember és a házi állatok. Az egyébként is igen gazdag kínálatot újabbnál újabb rendkívüli kiállítások egészítik ki. Az egyes termek, illetve témák közötti vándorlás közben jól esik megpihenni a kávézó-étterem teraszán.

15000 négyzetméternyi csodálatos látvány – 2000 lenyűgöző kiállítási tárgy – 1300 mozgalmas év.
A Dómnegyed (DomQuartier) 2014 májusától Salzburg belvárosának különleges látványossága.

Hatalmas élmény és egyetlen jeggyel körbejárható!
Mindössze egyetlen belépő elegendő a különleges múzeumi körsétához, amely a látogatók elől 200 évig elzárt helyekre enged most betekintést. A kulturális túra a Residenz dísztermeiben indul, aztán a Residenz Galéria, a Dómmúzeum és a St. Peter Múzeum falai között folytatódik. Az érdeklődők a Rossacher féle barokk gyűjteményt is megcsodálhatják a Salzburg Múzeumban.

 

Új felfedeznivalók, új perspektívák
A Salzburgi Dómnegyed eddig ismeretlen kincseket tár a nagyközönség elé a hercegérsekség egykori központjában. Az uralkodás története, a művészettörténet és az építészet egyaránt fontos szerepet kap a látnivalók között. A múzeumokban barangolva – nem mellesleg - káprázatos kilátás nyílik Salzburg városára és a környező hegyekre is.

 

Salzburg a barokk város
A barokk Salzburg egyik legjelentősebb személyisége Guidobald Graf von Thun hercegérsek volt (uralkodásának ideje: 1654 – 1668). Ő építtette a dóm-boltíveket, a Residenz- és a Dómteret, valamint a mai hosszú galériát. Ezzel mintegy megteremtette az új és különleges múzeumi körtúra alapját, amely 2014 májusától várja a vendégeket. A Salzburgi Dómnegyed mellett sok egyéb barokk épület is található Salzburg városában. Ezek teszik Salzburgot a legjelentősebb barokk várossá az Alpoktól északra.

 

A Dómnegyed látnivalói:

 


•    A Residenz dísztermei – A hercegérsekek világi központja
•    Residenz Galéria – Nemzetközi hírű európai festészet
•    A dóm-boltív terasza – Kilátás Salzburg barokk központjára
•    Nordoratorium – A barokkal kapcsolatos időszaki kiállítások
•    Domorgelempore (orgonaemelvény) – betekintés a város egyházi központjába
•    Dómmúzeums – 1300 év művészeti kincsei
•    Művészeti és Csodakamra  – Tárgyak és különlegességek a természet és a művészetek világából
•    Hosszú galéria – Lenyűgöző 70 méter, különleges stukkókkal
•    St. Peter Múzeum – Műkincsek a német nyelvterület legrégebbi kolostorából  
•    Ferences templom – Betekintés Salzburg egyik legrégebbi templomába


Nyitva tartás
•    naponta, kedd kivételével, 10–17 óráig
•    júliusban és augusztusban minden nap

 

Árak

Belépő (audioguide-dal)

  Teljes nyitva tartás    Részleges nyitva tartás
Felnőtt € 12 € 10
Gyermek € 5   € 4
Kedvezményes € 10 € 8
Családi € 27 € 22


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 10
Heti: 62
Havi: 274
Össz.: 60 995

Látogatottság növelés
Oldal: SALZBURG
Nézz meg egy várost!Utazz!Nevezetességek, programtervek Európa városaiban! - © 2008 - 2024 - varoslatogatasok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »